بیمه فقط جبران خسارت نیست

کشور ما جزو کشورهای زلزله خیز است، منتها بعد از هر زلزله بحث هایی مطرح می شود، تبلیغاتی به راه می افتد و بعد خاموش می شود. مشکل کجاست؟ بحث بعدی این است که بیمه گذار نباید به سازه نگاه کند، چون گاهی بازاریابان بعد از زلزله سراغ جاهایی رفته اند که کمتر آسیب دیده تا فورا کسب درآمد کنند. بنابراین بناهایی را بیمه کرده اند که کلا محکوم به نابودی است. وقتی چنین جاهایی را بیمه کنیم، دیگر طرف فکر نوسازی یا ایمن سازی نخواهد بود. واقعا چه باید کرد؟
واکنش های احساسی نسبت به جریان های مختلف ازجمله بلایای طبیعی را از همان اول می شود حدس زد. بخشی از این واکنش ها طبیعی است و همه جای دنیا هم هست. حالا در ایران به جهت تفاوت های فرهنگی ممکن است متفاوت باشد. اما تفاوت کشورهای پیشرفته، صاحب صنعت و به خصوص صنعت بیمه با کشورهای دیگر در این نکته است که قبل از بروز چنین اتفاقاتی، تدارک دیده اند، تصمیم گرفته اند، فکر کرده اند و برای برخورد با آن آماده هستند.
هرچند همیشه هم به این شکل نبوده است و گاهی در کشورهای پیشرفته هم آشفتگی را دیده ایم. اما بحث من همان طور که در سوال شما هم وجود دارد درباره همین موضوع است. لزوم توجه بیمه، نه این که صرفا آن را به عنوان جبران خسارت ببینیم. این بحث نباید در مورد زلزله که زیرشاخه بیمه آتش سوزی تعریف می شود، پررنگ شود.
البته کسی که در زلزله آسیب دیده و خسارت های مالی و جانی به او وارد شده، بعد از چنین اتفاقی فورا به فکر بیمه و جبران خسارت می افتد، اما می خواهم بگویم جبران خسارت در بیمه بخشی از اهمیت توجه به این صنعت است، درحالی که اگر همه به آن توجه کنند، می تواند باعث ترمیم حفره های نظارتی در کشورمان نیز باشد.

همان طور که می فرمایید این که مردم به بیمه فقط به شکل جبران خسارت نگاه کنند، یک بحث است اما فاجعه وقتی است که دولتمردان هم این قضیه را به همین شکل می بینند. درحالی که بیمه زلزله اگر جا بیفتد، می تواند به زیرساخت های نظارتی و مدیریتی هم در این زمینه کمک کند. یعنی موقع ساخت ساختمان، وقتی ساختمان بیمه شود، بیمه گذار برای این که خسارت ها را کم کند، حداقل نظارت را بیشتر می کند. این که کجا ساخته ام، چگونه ساخته ام و با چه مصالحی؟ ادامه مطلب …

تاریخچه بیمه در ایران

 تاریخچه بیمه در ایران

در سال 1269 خورشیدی با واگذاری امتیاز تشکیل موسسه بیمه به یک تبعه روسی بنام لازار پولیاکوف کار بیمه در ایران آغاز شد. اما وی نتوانست به تعهدات خود عمل نماید . بعد از آن موسسات بیمه از کشور های مختلف به تناوب در ایران فعالیت داشتند تا اینکه تشخیص داده شد برای حذف بیگانگان از صنعت بیمه در ایران وجود یک شرکت بیمه ایرانی  بمنظور حفظ و صیانت از سرمایه های ملی نیاز است .

زیرا شرکتها ی بیمه خارجی بعلت نبود حریف داخلی با نرخ و شرایط دلخواه خود کار می کردند و این در جهت منافع ملی ایران نبود درتاریخ 15 آبان  سال 1314 در میدان سخت رقابت بیمه گران خارجی یک شرکت ایرانی با سرمایه اولیه 20,000,000 ریال متولد شد.

این شرکت همان شرکت سهامی بیمه ایران است که اینک سرمایه آن بالغ بر سه تریلیون و پانصد میلیارد ریال است . اولین بیمه نامه این شرکت بنام مرحوم داور وزیر دارایی وقت صادر گردید. در سال 1316 قانون بیمه در36 ماده درمجلس به تصویب رسید .

آیا می دانید سازمانهای بزرگی نظیر سازمان خدمات درمانی و سازمان تامین اجتماعی از بطن بیمه ایران متولد شده اند و اینک بصورت مستقل به خدمات رسانی مشغول هستند.؟ حتی بیمه مرکزی که یک نهاد مستقل بیمه ای است به پیشنهاد و همت و حمایت بیمه ایران تاسیس گردید تا کار نظارت بر شرکتها و موسسات بیمه ای بصورت مستقل انجام پذیرد.

در حال حاضر بیمه ایران بزرگترین شرکت بیمه در ایران از نظر حجم کار ( پرتفوی ) و شعب و نمایندگی است .و در کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه و اروپا دارای دفاتر بیمه و یک شعبه مستقل بیمه ای در لندن می باشد.
از این روست که بیمه ایران بنیان گذارصنعت بیمه در کشور است .

 

نحوه و چگونگی فعالیت بیمه ها در ایران

اصولا بیمه ها بر2 گروه کلی بیمه های بازرگانی و اجتماعی تقسیم می شود.

مثلا سازمان خدمات درمانی و تامین اجتماعی در زمینه بیمه های عمومی و عام المنفعه فعالیت دارند نظیر: بیمه های درمانی ، بازنشستگی ، از کار افتادگی و مستمری های مختلف .

یعنی هدف آن بوده تا اکثریت جامعه از طریق پوشش بیمه ای اجباری و عمومی بیمه شوند . در اکثر کشورهای دنیا بیمه های عمومی بصورت اجباری است تا منافع جمعی و ملی دستخوش حوادث و وقایع نگردد.

اما شاخه اصلی فعالیت شرکتهای بیمه در زمینه بیمه های انفرادی و بازرگانی یا اختیاری است نظیر بیمه عمر ، آتش سوزی ، بدنه اتومبیل ، باربری  و …. این نوع بیمه ها اختیاری است مگر موارد استثنا نظیر بیمه شخص ثالث اتومبیل که علیرغم اجباری بودن توسط شرکتهای بیمه عرضه می شود .

انواع بیمه های بازرگانی

تقسیم بندی استانداردی برای بیمه وجود ندارد با توجه به دامنه وسیع فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی بشر و جامع الشمول بودن برخی اشکال بیمه ،  تقسیم بندی دقیق آن را با اختلاف نظر مواجه می سازد اما در ایران بطور کلی بیمه را اینگونه تقسیم می نمایند.

1- بیمه های اشیا نظیر :  بیمه آتش سوزی – باربری – بدنه اتومبیل
2- بیمه های اشخاص   :  بیمه های عمر و حوادث شامل خطرات فوت ازکارافتادگی و نقص عضو

3- بیمه های مسئولیت  :  مسئولیت حرفه ای پزشکان ( کادر پزشکی ،داروسازی و پیراپزشکی ) مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان و یا اشخاص ثالث ، مسئولیت مالک و مستاجر، مسئولیت مدیران و…

4- بیمه های مهندسی نظیر :  تمام خطر نصب ، مقاطعه کاران ، شکست ماشین آلات ، ماشین های بخار و تجهیزات نیروگاهها ، بیمه فساد کالا در سردخانه

5- بیمه های زیان پولی نظیر :  بیمه های اعتباری و تضمین و صداقت و خیانت در امانت کارکنان

 

آیا بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد شامل هزینه های اعمال جراحی زیبایی می شود

بیمه عمر

بیمه تکمیلی درمان پاسارگاد پوشش دهنده ریسک های بیماری است. این در حالی است که اعمال جراحی زیبایی شامل بیماری نمیشود. بنابراین بیمه درمانی پاسارگاد پوشش دهنده اعمال جراحی زیبایی نمی شود.

آیا بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد شامل هزینه های سمعک می شود

بیمه عمر

بله . بیمه تکمیل درمانی پاسارگاد شامل هزینه های سمعک هم می شود ولی این مورد باید در قرار داد بیمه درمانی ذکر شده باشد.

آیا داشتن بیمه پایه مانند تامین اجتماعی در بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد الزامی است

بیمه عمر

در بیمه تکمیل درمان پاسارگاد داشتن بیمه پایه در قراردادهای گروهی بیمه درمان الزامی است.

آیا شغل افراد بیمه شده درمان تکمیلی در میزان حق بیمه بیمه تکمیلی درمان و یا سطح پوشش بیمه درمانی تاثیر دارد یا خیر

بیمه عمر

باید در نظر داشت که شغل بیمه شده در بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد تاثیر مستقیم ندارد. این به آن معنی است که حق بیمه درمانی و سطح پوشش بیمه تکمیلی از شغل بیمه شده تاثیر مستقیم نمی پذیرد.

آیا افراد فعال در موقوفه واجد شرایط بیمه تکمیلی از طریق بیمه پاسارگاد هستند

بیمه عمر

هر مجموعه ای از افراد بیمه شده درمان تکمیلی که ریشه آن ( اصل جمعیت ) قابل شناسایی نباشد و ورود و خروج افراد آن جمعیت معین نباشد و یا با هدف پوشش بیمه ای جمع شوند قابل بیمه شدن نخواهد بود. با این توضیح اگر جمع یک موقوفه دارای این شرایط باشد امکان بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد برای آنها مقدور نمی باشد.

 

مدت انتظار بیمه درمان تکمیلی چقدر می باشد

بیمه عمر

بسته به متن قرار داد بیمه تکمیل درمانی و تعداد نفرات بیمه شده درمانی در سازمان به صورت زیر خواهد بود:

تعداد نفرات بیمه شده زیر 250 نفر  دوره انتظار یا مدت انتظار بیمه تکمیلی 9 ماه برای زایمان و 3 ماه برای بیماریهای مضمن

تعداد نفرات بیمه شده بین 250 نفر تا 1000 نفر دوره انتظار یا مدت انتظار بیمه تکمیلی 6 ماه زایمان و  3 ماه بیماریهای مضمن

تعداد نفرات بیمه شده بالای 1000 نفر ، دوره انتظار یا مدت انتظار بیمه تکمیلی ندارد

هنگامی که دو سازمان متفاوت دارای بیمه درمان تکمیلی هستند، اگر هر دو شرکت با هم ادغام شوند ، برای بیمه درمان تکمیلی آنها چه اتفاقی رخ می دهد

بیمه عمر

با توجه به تصمیمات مدیریت سازمان ( بیمه گذار) و هماهنگی با بیمه گر ( شرکت بیمه پاسارگاد) در خصوص ادامه قرارداد بیمه تکمیلی درمان آنها تصمیم گیری خواهد شد.

آیا تعداد افراد بیمه شده اصلی در بیمه درمان تکمیلی مهم است

بیمه عمر

حداقل تعداد افراد بیمه شده اصلی در بیمه تکمیل درمان پاسارگاد 70 نفر است.