بیمه فقط جبران خسارت نیست

کشور ما جزو کشورهای زلزله خیز است، منتها بعد از هر زلزله بحث هایی مطرح می شود، تبلیغاتی به راه می افتد و بعد خاموش می شود. مشکل کجاست؟ بحث بعدی این است که بیمه گذار نباید به سازه نگاه کند، چون گاهی بازاریابان بعد از زلزله سراغ جاهایی رفته اند که کمتر آسیب دیده تا فورا کسب درآمد کنند. بنابراین بناهایی را بیمه کرده اند که کلا محکوم به نابودی است. وقتی چنین جاهایی را بیمه کنیم، دیگر طرف فکر نوسازی یا ایمن سازی نخواهد بود. واقعا چه باید کرد؟
واکنش های احساسی نسبت به جریان های مختلف ازجمله بلایای طبیعی را از همان اول می شود حدس زد. بخشی از این واکنش ها طبیعی است و همه جای دنیا هم هست. حالا در ایران به جهت تفاوت های فرهنگی ممکن است متفاوت باشد. اما تفاوت کشورهای پیشرفته، صاحب صنعت و به خصوص صنعت بیمه با کشورهای دیگر در این نکته است که قبل از بروز چنین اتفاقاتی، تدارک دیده اند، تصمیم گرفته اند، فکر کرده اند و برای برخورد با آن آماده هستند. هرچند همیشه هم به این شکل نبوده است و گاهی در کشورهای پیشرفته هم آشفتگی را دیده ایم. اما بحث من همان طور که در سوال شما هم وجود دارد درباره همین موضوع است. لزوم توجه بیمه، نه این که صرفا آن را به عنوان جبران خسارت ببینیم. این بحث نباید در مورد زلزله که زیرشاخه بیمه آتش سوزی تعریف می شود، پررنگ شود. البته کسی که در زلزله آسیب دیده و خسارت های مالی و جانی به او وارد شده، بعد از چنین اتفاقی فورا به فکر بیمه و جبران خسارت می افتد، اما می خواهم بگویم جبران خسارت در بیمه بخشی از اهمیت توجه به این صنعت است، درحالی که اگر همه به آن توجه کنند، می تواند باعث ترمیم حفره های نظارتی در کشورمان نیز باشد.

همان طور که می فرمایید این که مردم به بیمه فقط به شکل جبران خسارت نگاه کنند، یک بحث است اما فاجعه وقتی است که دولتمردان هم این قضیه را به همین شکل می بینند. درحالی که بیمه زلزله اگر جا بیفتد، می تواند به زیرساخت های نظارتی و مدیریتی هم در این زمینه کمک کند. یعنی موقع ساخت ساختمان، وقتی ساختمان بیمه شود، بیمه گذار برای این که خسارت ها را کم کند، حداقل نظارت را بیشتر می کند. این که کجا ساخته ام، چگونه ساخته ام و با چه مصالحی؟
مقصود من همین نکته است. متاسفانه بین مدیران و مسئولان هم شناخت کافی درباره جایگاه بیمه زلزله وجود ندارد. در این روزها شاهد گفت وگوهای مختلف درباره مسکن مهر و فقدان نظارت های لازم در ساخت و ایمن سازی بعضی بناها هستیم. اگر شناخت دقیقی نسبت به بیمه وجود داشته باشد، می بینیم همان طور که گفتم، می شود حفره های نظارتی را هم توسط آن ترمیم کرد. در صورتی که متاسفانه بعضی مسئولان هم به جهت همان عدم شناخت یا سیاسی کاری های مرسوم، فقط بعد از اتفاق به فکر می افتند و آن هم به شکل جبران خسارت. انگار این صنعت فقط می تواند در این مورد کمک کند، درحالی که در سازوکار پیش از ساخت هم دخیل است. اگر شناخت درست اول در بعضی از مسئولان و بعد مردم درباره بیمه های آتش سوزی و زیرشاخه آن، بیمه زلزله به وجود بیاید، خواهند دید که می تواند در بهینه سازی و ایمن سازی هم مفید باشد.

در کشورهای پیشرفته چقدر تفاوت وجود دارد؟
آگاهی درباره بیمه زلزله مهم است. این آگاهی داده شده و افکار عمومی فقط به شکل جبران خسارت به آن نگاه نمی کند، چون می داند که شرکت بیمه، قبل از بیمه کردن مکان مورد نظر، درباره شرایط ایمنی آن هم تحقیقات لازم را انجام داده است. برمی گردم به همان مثالی که زدید. بعد از زلزله ورزقان، بعضی از بازاریاب ها در منطقه حاضر شدند و شروع کردند به بازاریابی. مردم در این شرایط که تازه خانه و کاشانه خود را از دست داده اند، بسیار مستعد شنیدن هر خبری در این باره هستند. کاری که یک عده از بازاریاب ها و شرکت ها کردند این بود که به مناطقی رفتند که کمتر آسیب دیده بود. آنها به این مکان ها می رفتند و بدون توجه به جای ساخت، شرایط ساخت و کیفیت مصالح، فقط سعی داشتند فرد را تشویق به بیمه کنند. به این ترتیب خانه ای که امکان صددرصد تخریب آن مثلا در زلزله ای به قدرت ۴ ریشتر وجود دارد، توسط آنها بیمه می شد. فرد هم خوشحال بود از این که محل سکونتش بیمه شده است.

این نه تنها به تفکر رایج درباره بیمه آسیب می زند بلکه به لحاظ کارشناسی هم دچار اشکال است چون بیمه گذار در کشورهای پیشرفته، به تمام وجوه توجه می کند و قطعا قرار نیست خانه ای خشتی بدون کارشناسی تماما بیمه شود. برای همین مردم هم قبل از این که خانه ای را تحویل بگیرند، به ایمن بودن آن توجه می کنند، معمار می داند که اگر ایمن سازی نکند، شرکت های بیمه آن را بیمه نخواهند کرد یا قیمت بیشتری از مشتری طلب می کنند و به این ترتیب همه چیز دست به دست هم می دهد تا مردم به سمت بهینه سازی بروند. یعنی فرد قبل از این که بیمه کند، می داند باید محل سکونت او شرایط لازم را داشته باشد، والا با مشکل مواجه خواهد شد. اینجاست که شما به اهمیت موضوع پی می برید.

در مواردی که اشاره کردید، شرکت های بیمه چه مقداری برای بیمه زلزله یا آتش سوزی در نظر می گیرند؟
در ایران به این شکل نیست که می گویم، اما در کشورهای دیگر به اهمیت بیمه بلایای طبیعی توجه لازم شده است. حق بیمه حدود ١٠ درصد هزینه ایمن سازی است؛ یعنی اگر هزینه ایمن سازی یک ساختمان مثلا ٢٠ میلیون تومان باشد، بیمه ای که برای یک سال در نظر می گیرند، ٢ میلیون تومان است.

درواقع مالک بنابر این که ساختمانش چقدر آسیب پذیر است، ملزم به پرداخت حق بیمه است.
بله؛ مالک براساس این که ملک او چقدر ممکن است آسیب ببیند، باید حق بیمه پرداخت کند. چرا؟ چون باعث می شود کسانی که ساختمان های غیرایمن دارند، مبلغ بیشتری بدهند. این نکته بسیار اهمیت دارد. وقتی فرد بداند که باید مبلغ بیشتری پرداخت کند، به همین جهت ناخودآگاه سعی می کند ایمن سازی را تقویت کند. این نوع عملکرد باعث تقویت چند جنبه می شود؛ اول توجه به مراحل قبل از ساخت، دوم بالا رفتن سازوکارهای نظارتی و سوم اجرای صحیح بیمه. وقتی چنین شرایطی مهیا شود، آن وقت احتمال خطر هم پایین می آید و این همه حرف و حدیثی که الان شما شاهد آن هستید، نمی بینید. چون همان طور که گفتم متاسفانه همه چیز معطوف به بعد از حادثه شده است، درحالی که اگر نگاه درست به بیمه زلزله، سیل، آتش سوزی و… داشته باشیم، اینها همه می تواند در یک مسیر، به همان بحث های نظارتی و مراحل پیش از ساخت هم کمک کند.

قیمت ها الان به چه شکل است؟ آیا واقع گرایانه است یا صرفا برای جذب افکار عمومی است؟
خیر؛ نمونه ای که از ورزقان مثال زدم در مناطق دیگر هم بوده. وقتی کارشناسی صورت نگیرد، چطور می توانید حق بیمه تعیین کنید. یک سازه خشتی را مگر می شود با خانه ای که مصالح دیگری در آن به کار رفته، یکی دانست؟ یا سازه ای که روی گسل قرار گرفته، طبیعتا باید حق بیمه بیشتری به آن تعلق بگیرد. هر چند باز هم تأکید می کنم اگر همه چیز سر جای خودش باشد، اصلا قبل از این که مالک اقدام به ساخت کند، توجه می کند که از کارشناس مشورت بگیرد تا ساختمان را در چنین مکان های پرخطری بنا نکند؛ چرا که در زمان بیمه باید پول بیشتری هزینه کند. بنابراین شما دیگر شاهد ساخت وساز بی رویه و بدون حساب و کتاب در مناطقی نخواهید بود که احتمال آسیب آنها بالاست. برای همین دایم به نگاه همه جانبه به بیمه تأکید می کنم. نگاه به این ماجرا فقط به شکل جبران خسارت، آسیب های زیادی دارد.

به شکل اصولی و صحیح اگر بخواهیم به این ماجرا نگاه کنیم، کارشناس بیمه چطور باید تحلیل کند تا به قیمت واقعی برسد؟
باید به چند مورد توجه ویژه داشته باشد؛ اول این که ساختمان یا بنای مورد نظر در چه جایی ساخته شده. محل جزو یکی از مناطقی است که آسیب پذیر است یا نه. به لحاظ شرایط جغرافیایی چه جایگاهی دارد. بعد می شود نوع سازه را تحلیل کرد. باید کیفیت آن را مورد بررسی قرار داد. مسائل نظارتی را چک کرد که چقدر نظارت موقع ساخت و ایمن سازی انجام شده است. از عمر ساختمان چقدر می گذرد. مصالحی که به کار رفته چه بوده؛ اما این که صرفا بعد از زلزله به مناطق آسیب دیده برویم، از احساسات و هراس مردم استفاده کنیم و بخواهیم از طریق بیمه از آنها پولسازی کنیم نه تنها کاری انسانی نیست بلکه آسیب های مختلفی به همراه خواهد داشت. اعتماد مردم را هم از بین می برد و توجه را بیشتر از هر چیزی به همان بحث جبران خسارت محدود خواهد کرد. در کشورهای پیشرفته قطعا جای ساخت بنا هم در این مورد مهم است. نقشه ای از گسل های زلزله خیز وجود دارد که کارشناس با مشورت مشاوران مختلف بلایای طبیعی جلو می رود؛ نه این که ١٠ یا ١۵درصد قیمت بنا یا فقط حتی قیمت ایمن سازی را لحاظ کند و سالانه آن را از مشتری بگیرد. این به هیچ وجه کارشناسی نیست و فقط برای رفع تکلیف است یا استفاده از احساسات مشتری در زمان ترس از زلزله. متاسفانه در ایران فرقی نمی کند که خانه شما از چه چیزی ساخته شده باشد؛ خشت باشد، گل باشد، بتن باشد و زیرساخت آن چطور باشد. حق بیمه تمام اینها طبیعتا متفاوت است؛ باید به تمام اینها توجه کرد.

چطور باید برای ورود مردم و همین طور آمادگی ذهنیت مسئولان فرهنگ سازی کرد؟
کشور ما جزو کشورهایی است که در این زمینه آسیب پذیر است. این روزها در فضای مجازی بحثی پیش آمده که اگر زلزله در تهران بیاید، چه اتفاقی می افتد. کاری به این ندارم که چقدر این آمارها واقعی است. می گویند کشتار چند میلیونی و تعداد زخمی ها خیلی بالا خواهد بود، فاجعه ای تمام عیار رخ خواهد داد. این را به شکل دقیق باید کارشناسان زلزله بگویند اما به هر حال دور از ذهن هم نیست که چنین فاجعه ای رخ بدهد. طبق آخرین اخباری که دارم سه شهر بزرگ در جهان به عنوان شهرهای آسیب پذیر اعلام شده اند که یکی از آنها تهران است؛ یعنی اگر زلزله بیاید یکی از شهرهایی است که بیشترین آسیب را خواهد دید. این که چرا مسئولان و دولتمردان در این زمینه تعلل می کنند، واقعا جای سوال است؟ آموزش فقط این نیست که بیاییم در مدارس یا مراکز مختلف به مردم بگوییم وقتی زلزله آمد چه کاری باید بکنند؛ باید لزوم بیمه را برای همه توضیح داد و تنها به این شکل است که می توان آموزش را در تمام وجوه مد نظر قرار داد. اگر برای مردم و مسئولان جا بیفتد که بیمه زلزله فقط به جبران خسارت محدود نمی شود و می تواند در بحث های نظارتی هم کمک کار باشد، آن وقت است که چند قدم جلو رفته ایم.

با توجه به آسیب پذیری تهران که گفتید، چرا بیمه زلزله همچنان زیرشاخه بیمه آتش سوزی است؟ آیا نباید به تفکیک اینها فکر کرد؟
خب در کشور ما بیمه ای به نام بیمه زلزله نداریم و زلزله را زیرمجموعه آتش سوزی قرار داده اند؛ اما اگر به خسارت های ناشی از هرکدام از این بلایا توجه کنند شاید قاعده برعکس شود. زلزله هر چند سال یک بار شاید در ایران اتفاق بیفتد و برای همین هم چون در ایران آینده نگری لازم وجود ندارد، قوانین دوباره رها می شوند تا به اتفاق بعدی برسیم. اما اگر دقت کنید این فاجعه ممکن است هر چند وقت یک بار اتفاق بیفتد اما تلفات مالی و جانی و روانی آن بسیار بالاست. برای همین شاید بشود در این زمینه هم بازنگری های لازم را انجام داد. به این ترتیب می شود بیمه آتش سوزی را زیرشاخه زلزله قرار داد یا بازنگری هایی از این دست.

تاریخچه بیمه در ایران

 تاریخچه بیمه در ایران

در سال 1269 خورشیدی با واگذاری امتیاز تشکیل موسسه بیمه به یک تبعه روسی بنام لازار پولیاکوف کار بیمه در ایران آغاز شد. اما وی نتوانست به تعهدات خود عمل نماید . بعد از آن موسسات بیمه از کشور های مختلف به تناوب در ایران فعالیت داشتند تا اینکه تشخیص داده شد برای حذف بیگانگان از صنعت بیمه در ایران وجود یک شرکت بیمه ایرانی  بمنظور حفظ و صیانت از سرمایه های ملی نیاز است .

زیرا شرکتها ی بیمه خارجی بعلت نبود حریف داخلی با نرخ و شرایط دلخواه خود کار می کردند و این در جهت منافع ملی ایران نبود درتاریخ 15 آبان  سال 1314 در میدان سخت رقابت بیمه گران خارجی یک شرکت ایرانی با سرمایه اولیه 20,000,000 ریال متولد شد.

این شرکت همان شرکت سهامی بیمه ایران است که اینک سرمایه آن بالغ بر سه تریلیون و پانصد میلیارد ریال است . اولین بیمه نامه این شرکت بنام مرحوم داور وزیر دارایی وقت صادر گردید. در سال 1316 قانون بیمه در36 ماده درمجلس به تصویب رسید .

آیا می دانید سازمانهای بزرگی نظیر سازمان خدمات درمانی و سازمان تامین اجتماعی از بطن بیمه ایران متولد شده اند و اینک بصورت مستقل به خدمات رسانی مشغول هستند.؟ حتی بیمه مرکزی که یک نهاد مستقل بیمه ای است به پیشنهاد و همت و حمایت بیمه ایران تاسیس گردید تا کار نظارت بر شرکتها و موسسات بیمه ای بصورت مستقل انجام پذیرد.

در حال حاضر بیمه ایران بزرگترین شرکت بیمه در ایران از نظر حجم کار ( پرتفوی ) و شعب و نمایندگی است .و در کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه و اروپا دارای دفاتر بیمه و یک شعبه مستقل بیمه ای در لندن می باشد.
از این روست که بیمه ایران بنیان گذارصنعت بیمه در کشور است .

 

نحوه و چگونگی فعالیت بیمه ها در ایران

اصولا بیمه ها بر2 گروه کلی بیمه های بازرگانی و اجتماعی تقسیم می شود.

مثلا سازمان خدمات درمانی و تامین اجتماعی در زمینه بیمه های عمومی و عام المنفعه فعالیت دارند نظیر: بیمه های درمانی ، بازنشستگی ، از کار افتادگی و مستمری های مختلف .

یعنی هدف آن بوده تا اکثریت جامعه از طریق پوشش بیمه ای اجباری و عمومی بیمه شوند . در اکثر کشورهای دنیا بیمه های عمومی بصورت اجباری است تا منافع جمعی و ملی دستخوش حوادث و وقایع نگردد.

اما شاخه اصلی فعالیت شرکتهای بیمه در زمینه بیمه های انفرادی و بازرگانی یا اختیاری است نظیر بیمه عمر ، آتش سوزی ، بدنه اتومبیل ، باربری  و …. این نوع بیمه ها اختیاری است مگر موارد استثنا نظیر بیمه شخص ثالث اتومبیل که علیرغم اجباری بودن توسط شرکتهای بیمه عرضه می شود .

انواع بیمه های بازرگانی

تقسیم بندی استانداردی برای بیمه وجود ندارد با توجه به دامنه وسیع فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی بشر و جامع الشمول بودن برخی اشکال بیمه ،  تقسیم بندی دقیق آن را با اختلاف نظر مواجه می سازد اما در ایران بطور کلی بیمه را اینگونه تقسیم می نمایند.

1- بیمه های اشیا نظیر :  بیمه آتش سوزی – باربری – بدنه اتومبیل
2- بیمه های اشخاص   :  بیمه های عمر و حوادث شامل خطرات فوت ازکارافتادگی و نقص عضو

3- بیمه های مسئولیت  :  مسئولیت حرفه ای پزشکان ( کادر پزشکی ،داروسازی و پیراپزشکی ) مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان و یا اشخاص ثالث ، مسئولیت مالک و مستاجر، مسئولیت مدیران و…

4- بیمه های مهندسی نظیر :  تمام خطر نصب ، مقاطعه کاران ، شکست ماشین آلات ، ماشین های بخار و تجهیزات نیروگاهها ، بیمه فساد کالا در سردخانه

5- بیمه های زیان پولی نظیر :  بیمه های اعتباری و تضمین و صداقت و خیانت در امانت کارکنان

 

آیا بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد شامل هزینه های اعمال جراحی زیبایی می شود

بیمه عمر

بیمه تکمیلی درمان پاسارگاد پوشش دهنده ریسک های بیماری است. این در حالی است که اعمال جراحی زیبایی شامل بیماری نمیشود. بنابراین بیمه درمانی پاسارگاد پوشش دهنده اعمال جراحی زیبایی نمی شود.

آیا بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد شامل هزینه های سمعک می شود

بیمه عمر

بله . بیمه تکمیل درمانی پاسارگاد شامل هزینه های سمعک هم می شود ولی این مورد باید در قرار داد بیمه درمانی ذکر شده باشد.

آیا داشتن بیمه پایه مانند تامین اجتماعی در بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد الزامی است

بیمه عمر

در بیمه تکمیل درمان پاسارگاد داشتن بیمه پایه در قراردادهای گروهی بیمه درمان الزامی است.

آیا شغل افراد بیمه شده درمان تکمیلی در میزان حق بیمه بیمه تکمیلی درمان و یا سطح پوشش بیمه درمانی تاثیر دارد یا خیر

بیمه عمر

باید در نظر داشت که شغل بیمه شده در بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد تاثیر مستقیم ندارد. این به آن معنی است که حق بیمه درمانی و سطح پوشش بیمه تکمیلی از شغل بیمه شده تاثیر مستقیم نمی پذیرد.

آیا افراد فعال در موقوفه واجد شرایط بیمه تکمیلی از طریق بیمه پاسارگاد هستند

بیمه عمر

هر مجموعه ای از افراد بیمه شده درمان تکمیلی که ریشه آن ( اصل جمعیت ) قابل شناسایی نباشد و ورود و خروج افراد آن جمعیت معین نباشد و یا با هدف پوشش بیمه ای جمع شوند قابل بیمه شدن نخواهد بود. با این توضیح اگر جمع یک موقوفه دارای این شرایط باشد امکان بیمه درمان تکمیلی پاسارگاد برای آنها مقدور نمی باشد.

 

مدت انتظار بیمه درمان تکمیلی چقدر می باشد

بیمه عمر

بسته به متن قرار داد بیمه تکمیل درمانی و تعداد نفرات بیمه شده درمانی در سازمان به صورت زیر خواهد بود:

تعداد نفرات بیمه شده زیر 250 نفر  دوره انتظار یا مدت انتظار بیمه تکمیلی 9 ماه برای زایمان و 3 ماه برای بیماریهای مضمن

تعداد نفرات بیمه شده بین 250 نفر تا 1000 نفر دوره انتظار یا مدت انتظار بیمه تکمیلی 6 ماه زایمان و  3 ماه بیماریهای مضمن

تعداد نفرات بیمه شده بالای 1000 نفر ، دوره انتظار یا مدت انتظار بیمه تکمیلی ندارد

هنگامی که دو سازمان متفاوت دارای بیمه درمان تکمیلی هستند، اگر هر دو شرکت با هم ادغام شوند ، برای بیمه درمان تکمیلی آنها چه اتفاقی رخ می دهد

بیمه عمر

با توجه به تصمیمات مدیریت سازمان ( بیمه گذار) و هماهنگی با بیمه گر ( شرکت بیمه پاسارگاد) در خصوص ادامه قرارداد بیمه تکمیلی درمان آنها تصمیم گیری خواهد شد.

آیا تعداد افراد بیمه شده اصلی در بیمه درمان تکمیلی مهم است

بیمه عمر

حداقل تعداد افراد بیمه شده اصلی در بیمه تکمیل درمان پاسارگاد 70 نفر است.